[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 3، شماره 1 - ( زمستان 1392 ) ::
جلد 3 شماره 1 صفحات 27-34 برگشت به فهرست نسخه ها
همبستگی حمایت اجتماعی درک شده و رفتارهای خودمراقبتی در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی
زینب علیزاده، طاهره اشک تراب، ملاحت نیک روان مفرد، فرید زایری
گروه داخلی- جراحی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران ، t_ashktorab@sbmu.ac.ir
چکیده:   (29431 مشاهده)

 

مقدمه: رفتارهای خودمراقبتی در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی برای مدیریت مناسب بیماری ضروری است. حمایت اجتماعی می تواند روی پذیرش درمان و مراقبت در بیماران مبتلا به بیماری های مزمن تأثیر داشته باشد. این مطالعه با هدف تعیین همبستگی حمایت اجتماعی درک شده و رفتارهای خودمراقبتی در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی انجام شد.

 

مواد و روش ها: در این مطالعه توصیفی-همبستگی، 170 بیمار مبتلا به نارسایی قلبی بستری در بیمارستان های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با روش مبتنی بر هدف مورد مطالعه قرار گرفتند. اطلاعات به وسیله پرسشنامه اطلاعات جمعیت‌شناسی و مربوط به بیماری، "پرسشنامه حمایت اجتماعی درک شده""Perceived Social Support Questionnaire" و "مقیاس اروپایی رفتار خودمراقبتی نارسایی قلبی" "European Heart Failure Self-Care Behavior Scale" در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی جمع آوری شد. روایی محتوا و صوری ابزارها و  همچنین میزان پایایی ابزارها با استفاده از دو روش همسانی درونی و روش" آزمون- باز آزمون" اندازه گیری شد. اطلاعات در نوبت های کاری صبح و عصر، از طریق مصاحبه پژوهشگر با بیماران جمع آوری شد و توسط نرم افزارSPSS   نسخه 18مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

 

یافته ها:  میانگین و انحراف معیار نمره حمایت اجتماعی درک شده 7/16±13/56  و میانگین و انحراف معیار نمره رعایت رفتارهای خودمراقبتی 3/12±35/39 بود. در زمینه ابعاد حمایت اجتماعی درک شده، بیشترین میزان حمایت مربوط به حمایت عاطفی بود. افراد مورد مطالعه بیشترین میزان حمایت عاطفی، ابزاری، اطلاعاتی و ارزیابی را از همسرخود دریافت می کردند. بر اساس نتایج آزمون ضریب همبستگی پیرسون بین حمایت اجتماعی درک شده و ابعاد آن با رعایت رفتارهای خودمراقبتی همبستگی مستقیم و معنی داری وجود داشت (P<0.001).

 

نتیجه گیری: یافته های این پژوهش بیانگر همبستگی مستقیم و معنی دار حمایت اجتماعی درک شده و رفتارهای خودمراقبتی در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی است.

 

واژه‌های کلیدی: نارسایی قلبی، حمایت اجتماعی درک شده، رفتارهای خودمراقبتی
متن کامل [PDF 7120 kb]   (3899 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت پرستاری
دریافت: 1391/12/16 | پذیرش: 1392/10/17 | انتشار: 1392/10/17
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Alizadeh Z, Ashktorab T, Nikravan Mofrad M, Zayeri F. Correlation between perceived social support and self-care behaviors among patients with heart failure. JHPM. 2014; 3 (1) :27-34
URL: http://jhpm.ir/article-1-174-fa.html

علیزاده زینب، اشک تراب طاهره، نیک روان مفرد ملاحت، زایری فرید. همبستگی حمایت اجتماعی درک شده و رفتارهای خودمراقبتی در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی. فصلنامه مدیریت ارتقای سلامت. 1392; 3 (1) :27-34

URL: http://jhpm.ir/article-1-174-fa.htmlدوره 3، شماره 1 - ( زمستان 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مدیریت ارتقای سلامت  Journal of Health Promotion Management
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4319