[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 8، شماره 4 - ( مرداد و شهریور 1398 ) ::
جلد 8 شماره 4 صفحات 35-42 برگشت به فهرست نسخه ها
همبستگی سلامت مالی و تداوم کسب و کار بانک‌ها با میانجی‌گری تاب‌آوری سازمانی
سالار خسروی، امیر نجفی، نبی‌الله محمدی، محمد رضا مرجانی
دانشگاه آزاد اسلامی، زنجان، ایران ، asdnjf@gmail.com
چکیده:   (975 مشاهده)
مقدمه: سلامت مالی بانک به معنای وضعیت مالی و عملیاتی مطلوب یک بانک، عاملی است که می‌تواند در تداوم کسب و کار بانک نقش قابل توجهی داشته و منجر به تاب‌آوری بانک در برابر بحران‌ها شود. پژوهش حاضر با هدف تعیین همبستگی سلامت مالی و تداوم کسب و کار بانک‌ با نقش میانجی‌ تاب‌آوری سازمانی انجام گرفت.
روش کار: پژوهش حاضر یک پژوهش توصیفی- همبستگی است. جامعه آماری، شامل مدیران میانی و عملیاتی بانک آینده به تعداد 260 نفر بود که با استفاده فرمول کوکران، 160نفر انتخاب شدند. داده ها از 160 نفر با استفاده از سه ابزار شامل"سنجه های سلامت سیستم‌های مالی" (Financial Systems Soundness Indicators "پرسشنامه مدیریت تداوم کسب و کار " (Business Continuity Management Questionnaire) و "ابزار اندازه گیری تاب‌آوری سازمانی" (The Organizational Resilience Measurement Tool) جمع آوری شد. پس از ترجمه پرسشنامه ها، روایی ابزارها با استفاده از نسبت روایی محتوا و سازه با استفاده از تحلیل عاملی تاییدی و پایایی هر سه با استفاده از ضریب آلفای کرونباخ تأیید شد. برای تحلیل داده‌ها از نرم افزار اس پی ا س اس نسخه 22 و اسمارت پی ال اس استفاده گردیده است.
یافته‌ها: سلامت مالی و مولفه‌های آن با تاب‌آوری سازمانی (15/0 = β، 01/0 > P) و همچنین با تداوم کسب و کار بانک (16/0 = β، 01/0 > P) همبستگی مثبت و معنی‌داری دارد. تاب‌آوری سازمانی و مولفه‌های آن نیز با تداوم کسب و کار (15/0 = β، 01/0 > P) همبستگی مثبت و معنی‌دار دارد.
نتیجه گیری: سلامت مالی در صنعت بانکداری با تداوم کسب و کار و میانجی‌گری تاب‌آوری سازمانی همبستگی مثبت و معنادار دارد. پیشنهاد می‌گردد؛ مدیران بانک‌ها برای حفظ تداوم کسب و کار و تاب‌آوری سازمانی، بر اساس یک جریان مستمر، شاخص‌های سلامت مالی را ارتقا دهند.
 
واژه‌های کلیدی: سلامت مالی، تداوم کسب و کار، تاب‌آوری سازمانی
متن کامل [PDF 856 kb]   (494 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت سلامت
دریافت: 1398/7/2 | پذیرش: 1398/7/2 | انتشار: 1398/7/2
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khosravi S, Najafi A, Mohammadi N, Marjani M. The Correlation between Financial Health and Business Continuity of Banks with the Mediation of Organizational Resilience. JHPM. 2019; 8 (4) :35-42
URL: http://jhpm.ir/article-1-1081-fa.html

خسروی سالار، نجفی امیر، محمدی نبی‌الله، مرجانی محمد رضا. همبستگی سلامت مالی و تداوم کسب و کار بانک‌ها با میانجی‌گری تاب‌آوری سازمانی. فصلنامه مدیریت ارتقای سلامت. 1398; 8 (4) :35-42

URL: http://jhpm.ir/article-1-1081-fa.htmlدوره 8، شماره 4 - ( مرداد و شهریور 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مدیریت ارتقای سلامت  Journal of Health Promotion Management
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4162