[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 6 - ( آذر و دی 1399 ) ::
جلد 9 شماره 6 صفحات 60-73 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی "درمان پذیرش و تعهد" بر راهبردهای تنظیم هیجانی، نگرش‌های ناکارآمد و تاب‌آوری در افراد مبتلا به افسردگی اساسی
معصومه صاحبی ، رمضان حسن زاده ، بهرام میرزائیان
دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری ، hasanzadeh@iausari.ac.ir
چکیده:   (238 مشاهده)
مقدمه: افسردگی اساسی از رایج­ترین اختلالات روانشناختی است که با متأثر ساختن عملکرد فرد، عوارض منفی متعددی را به دنبال دارد. پژوهش حاضر با هدف تعیین اثربخشی "درمان پذیرش و تعهد" بر راهبردهای تنظیم هیجان، نگرش­های ناکارآمد و تاب­آوری در افراد مبتلا به افسردگی اساسی انجام شد.
روش کار: اﻳﻦ مطالعه از ﻧﻮع نیمه­تجربی با پیش­آزمون، پس­آزمون و پیگیری و گروه کنترل بود. جامعه آماری شامل افراد مبتلا به افسردگی اساسی مراجعه کننده به مراکز مشاوره و خدمات روانشناختی شهر ساری بود که به روش نمونه­گیری هدفمند تعداد 30 تن انتخاب و به صورت تصادفی ساده  در گروه مداخله (15 تن) و گروه کنترل (15 تن) جایگزین شدند. "درمان پذیرش و تعهد" برای گروه مداخله  انجام شد. به منظور جمع­آوری داده­ها از پرسشنامه جمعیت شناختی،"پرسشنامه تنظیم شناختی هیجان" (Cognitive Emotion Regulation Questionnaire)، "مقیاس نگرش­های ناکارآمد" (Dysfunctional Attitude Scale) و "پرسشنامه تاب­آوری کانر و دیویدسون" (Connor‐Davidson Resilience Scale) استفاده شد. روایی ابزارها از طریق روایی سازه تاییدی و پاپایی ابزارها به روش ضریب آلفا کرونباخ بررسی شد. داده­ها در نرم افزار آماری اس پی اس اس نسخه 21 تحلیل شد.
یافته­ها: "درمان پذیرش و تعهد" بر بهبود راهبردهای تنظیم هیجان، نگرش­های ناکارآمد و تاب­آوری در افراد مبتلا به افسردگی اساسی اثربخش است (05/0>P).
نتیجه­گیری: راهبردهای تنظیم هیجان، نگرش­های ناکارآمد و تاب­آوری در افراد مبتلا به افسردگی اساسی از طریق "درمان پذیرش و تعهد" قابل اصلاح است. پیشنهاد می­شود آموزشی مبتنی بر این درمان با هدف توانمندسازی و ارتقای سلامت روانی افراد مبتلا به افسردگی در مراکز مشاوره و روان درمانی انجام شود.
 
 
واژه‌های کلیدی: تاب آوری، درمان پذیرش و تعهد، تنظیم هیجان، افسردگی نگرش های ناکارآمد
متن کامل [PDF 309 kb]   (122 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت سلامت
دریافت: 1399/4/2 | پذیرش: 1399/4/30 | انتشار: 1399/9/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sahebi M, Hassanzadeh R, Mirzaian B. The Effectiveness of “Acceptance and Commitment Therapy” on Emotion Regulation Strategies, Dysfunctional Attitudes and Resilience in People with Major Depression. JHPM. 2020; 9 (6) :60-73
URL: http://jhpm.ir/article-1-1186-fa.html

صاحبی معصومه، حسن زاده رمضان، میرزائیان بهرام. اثربخشی "درمان پذیرش و تعهد" بر راهبردهای تنظیم هیجانی، نگرش‌های ناکارآمد و تاب‌آوری در افراد مبتلا به افسردگی اساسی. فصلنامه مدیریت ارتقای سلامت. 1399; 9 (6) :60-73

URL: http://jhpm.ir/article-1-1186-fa.html



دوره 9، شماره 6 - ( آذر و دی 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مدیریت ارتقای سلامت  Journal of Health Promotion Management
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4256