:: دوره 10، شماره 5 - ( مهر و آبان 1400 ) ::
جلد 10 شماره 5 صفحات 164-145 برگشت به فهرست نسخه ها
شناسایی عوامل موثر بر هوشمندسازی مدارس در راستای حفظ سلامت جامعه به هنگام بیماری‌های همه‌گیر: مطالعه‌ کیفی تحلیل محتوا
محمد رضا تقوا، محمد تقی تقوی فرد، سید مهدی طاهری، سیاوش امیدی نیا
دانشگاه علامه ، siavash_omidinia@yahoo.com
چکیده:   (700 مشاهده)
مقدمه: جایگاه فناوری اطلاعات در هوشمند سازی مدارس در سال‌های اخیر با شیوع بیماری‌های همه‌گیر، از مهم‌ترین موضوعات مطالعاتی بحث ‌انگیز و چالشی است. پژوهش حاضر با هدف شناسایی عوامل موثر بر هوشمندسازی مدارس در راستای حفظ سلامت جامعه به هنگام بیماری‌های همه‌گیر انجام شده است.
روش کار: پژوهش حاضر با تبعیت از پارادایم تفسیری و با رویکرد کیفی انجام شد. جامعه آماری پژوهش شامل مدیران ارشد و مجریان طرح های مرتبط با فناوری اطلاعات، کارشناسان و مدیران هوشمندسازی مدارس تهران در سال 1400-1399 بودند. تعداد 16نفر به صورت هدفمند انتخاب و در مطالعه مشارکت داشتند. برای جمع‌آوری داده ها از مصاحبه با استفاده از سؤالات باز و نیمه ساختاریافته استفاده شده است. برای روایی پژوهش مقبولیت، انتقال‌پذیری و تاًیید پذیری مورد تائید قرار گرفت. برای پایایی، اعتبارپذیری کدگذاری‌ها بررسی و تائید شد. داده ها با روش تحلیل محتوا و به ‌کارگیری شیوه کدگذاری تحلیل شد.
یافته‌ها: تعداد 221 کد باز استخراج گردید و پس از تجمیع کدها، 43 درون مایه فرعی و 5 درون مایه اصلی به عنوان عوامل موثر بر هوشمندسازی مدارس شناسایی گردید.
نتیجه‌گیری: عوامل موثر بر هوشمندسازی مدارس در راستای حفظ سلامت جامعه شامل مواد یادگیری و یاددهی، فرآیندها، کاربران، فناوری اطلاعات و سواد دیجیتالی است. پیشنهاد می شود از این عوامل به عنوان چارچوبی برای هوشمندسازی مدارس، برای حفظ سلامت جامعه منطبق برای رفع چالش‌های موجود در نظام آموزشی کشور استفاده شود.
 
واژه‌های کلیدی: بیماری همه‌گیر، تحلیل محتوا، سلامت اجتماعی، مدارس هوشمند، هوشمندسازی مدارس.
متن کامل [PDF 364 kb]   (451 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت فناوری سلامت (مدیریت تکنولوژی)
دریافت: 1400/3/12 | پذیرش: 1400/6/22 | انتشار: 1400/7/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 5 - ( مهر و آبان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها