:: دوره 10، شماره 1 - ( بهمن و اسفند 1399 ) ::
جلد 10 شماره 1 صفحات 34-46 برگشت به فهرست نسخه ها
تجربه زوجین در رابطه با ابراز هیجانات مرتبط با کمر درد مزمن: یک مطالعه پدیدارشناسی
زهرا بابایی، محسن دهقانی، بابک باباخانی، سهیل نجفی مهری
دانشگاه شهید بهشتی ، m.dehghani@sbu.ac.ir
چکیده:   (239 مشاهده)
مقدمه: ابراز هیجانات مرتبط با درد می­تواند اثرات مثبتی بر سلامت فیزیکی و روان­شناختی بیماران مبتلا به درد مزمن برجای گذارد، هرچند هنوز اطلاعات کمی در رابطه با تجربه و ادراک بیماران مبتلا به درد مزمن و همسران آن ها از ابراز هیجان موجود است. از این رو، هدف مطالعه حاضر تعیین تجربه زوجین در رابطه با ابراز هیجانات مرتبط با کمر درد مزمن می­باشد.
روش کار: روش مطالعه حاضر تحلیل پدیدارشناسی تفسیری است. داده­ها با روش مصاحبه نیمه ساختار یافته جمع آوری شده است. 11 بیمار مبتلا به کمر درد مزمن به همراه همسرانشان به صورت هدفمند از بیمارستان امام خمینی تهران انتخاب شدند. همه مصاحبه­ها ضبط و پیاده­سازی شدند و با رویکرد پدیدارشناسی تفسیری تحلیل شدند.
یافته ها : درونمایه­های اصلی عبارتند از: 1- باورهای مثبت درباره ابراز هیجان و 2- باورهای منفی درباره ابراز هیجان. اگرچه شرکت­کنندگان معتقدند که تخلیه هیجانی، افزایش صمیمت و حل مسئله مشترک از جنبه­های مهم فرآیند ابراز هیجان می­باشد، با این حال زوجین به منظور مراقبت از خود و دیگری در برابر پیامدهای ابراز هیجان، از ابراز آن­ها خودداری می­کنند.
نتیجه گیری: ابراز هیجان فرآیند پیچیده­ای است و باورهای زوجین در رابطه با ابراز هیجانات مرتبط با درد یکی از عوامل درونی است که بر تصمیم­گیری برای ابراز هیجان تاثیرگذار است. پیشنهاد می­گردد به منظور افزایش اثربخشی این قبیل مداخلات، باورهای افراد در رابطه با ابراز هیجان، به عنوان یک مولفه اثرگذار در فرآیند سنجش و درمان مد نظر قرار گیرد. 
 
واژه‌های کلیدی: کمر درد مزمن، ابراز هیجانات مرتبط با درد، پدیدارشناسی تفسیری.
متن کامل [PDF 300 kb]   (149 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت توانبخشی
دریافت: 1399/5/28 | پذیرش: 1399/7/5 | انتشار: 1399/11/10


XML   English Abstract   Printدوره 10، شماره 1 - ( بهمن و اسفند 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها