:: دوره 9، شماره 1 - ( بهمن و اسفند 1398 ) ::
جلد 9 شماره 1 صفحات 18-24 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی همبستگی وضعیت سلامت عمومی بیماران مبتلا به تالاسمی ماژور با مشخصات جمعیت شناختی
مسعود طاهری میرقائد، صدیقه هدایتی راد، زینب فرهادی، راضیه سپهریان، مرتضی سالمی، پوران رئیسی
گروه مدیریت و سیاستگزاری سلامت، دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، masood.mirghaed@gmail.com
چکیده:   (1609 مشاهده)
مقدمه: شناخت وضعیت سلامت عمومی بیماران تالاسمی و خانواده آنان، می‌تواند در ایجاد ارتباط درمانی بهتر با آن‌ها مؤثر واقع شود و در نتیجه باعث بهبود پیگیری و درمان این بیماران گردد. هدف مطالعه حاضر، تعیین همبستگی وضعیت سلامت عمومی بیماران مبتلا به بتا تالاسمی ماژور با مشخصات جمعیت شناختی در استان تهران در سال 1397 می‌باشد.
روش کار: این پژوهش از نوع توصیفی-همبستگی است که در سال 1397 در استان تهران انجام شد. جامعه پژوهش را کلیه بیماران تالاسمی ماژور مراجعه کننده به مرکز بیماری‌های خاص شهر تهران تشکیل دادند و تعداد آن‌ها 147 بود که به روش سرشماری وارد مطالعه شدند. ابزار جمع آوری داده‌ها "پرسشنامه 28 سوالی سلامت عمومی Questionnaire 28-Item General Health شامل 28 سؤال با چهار حیطه نشانه‌های جسمانی، اضطراب، اختلال در عملکرد اجتماعی و افسردگی بود. روایی محتوا و پایایی به روس آزمون مجدد اندازه گیری شد. داده‌ها با نرم افزار اس پی اس اس نسخه 18 تحلیل شد.
یافته‌ها: میزان کلی اختلالات سلامت عمومی در بیماران مورد مطالعه، 7/51 درصد بوده است. بر اساس خرده مقیاس‌های پرسشنامه، 1/4 درصد بیماران مشکوک به اختلالات نشانه‌های جسمانی، 8/23 درصد مشکوک به اضطراب و بیخوابی، 2/8 درصد مشکوک به اختلالات اختلال در کارکرد اجتماعی و 3/16 درصد مشکوک به اختلالات افسردگی بودند.
نتیجه گیری: براساس نتایج این مطالعه بیماران مبتلا به تالاسمی در معرض اختلالات مختلف هستند. لذا تدارک برنامه‌های آموزشی برای کاهش این اختلالات، حمایت‌های لازم از طرف اطرافیان و خانواده و همچنین حضور روانشناس و روانپزشک در کنار این بیماران پیشنهاد می‌شود.
 
واژه‌های کلیدی: سلامت عمومی، بتا تالاسمی، وضعیت سلامت
متن کامل [PDF 1163 kb]   (879 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: مدیریت خدمات بهداشتی درمانی
دریافت: 1398/6/11 | انتشار: 1398/12/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 1 - ( بهمن و اسفند 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها