:: دوره 9، شماره 1 - ( بهمن و اسفند 1398 ) ::
جلد 9 شماره 1 صفحات 25-32 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی استانداردهای سطوح مراقبتی بخش‌های مراقبت ویژه: یک مرور هدفمند
احسان دانشمندی ، علیرضا قهری سرابی ، حمیرا بنکدار ، فرشته اعتمادی
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، ehsatila91@gmail.com
چکیده:   (1415 مشاهده)
مقدمه: بکارگیری استانداردها در هر یک از سطوح مراقبتی در بخش‌های مراقبت ویژه طی سال‌های اخیر به عنوان یک مسأله ی قابل تأمل مطرح بوده است. مطالعه حاضر با هدف تعیین استانداردهای سطوح مراقبتی در بخش‌های مراقبت ویژه انجام شد.
روش کار: در این مطالعه مروری نظام مند، کلیه مقالات چاپ شده به زبان انگلیسی از سال 2019-2001 و منابع فارسی در بازه زمانی 1379 تا 1398 مورد جستجو قرار گرفت. در زمینه استانداردهای سطوح مراقبتی بخش‌های مراقبت ویژه که در داخل و خارج از کشور انجام شده بودند، در پایگاه‌های اطلاعاتی اینترنتی مانند بانک اطلاعات نشریات کشور (Magiran) ، پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (Sid)، PubMed، Google Scholar، Science Direct  بررسی گردید. نتیجه این جستجو دستیابی به 109 مقاله و طرح پژوهشی داخلی و خارجی مرتبط با موضوع بود که از این میان در نهایت 10 مطالعه وارد پژوهش شدند.
یافته‌ها: از میان 10 مطالعه‌ی مورد بررسی 4 مطالعه (40 درصد) توصیفی-تحلیلی، 4 مطالعه (40 درصد) توصیفی-مقطعی، یک مطالعه (10 درصد) تحلیلی و یک مطالعه کوهورت (10 درصد) بودند و هیچ پژوهش مداخله‌ای وجود نداشت. 2 مطالعه (20 درصد) در کشور هندوستان و 6 مطالعه (60 درصد) در کشور ایران، یک مطالعه (10 درصد) در کشور کانادا و یک مطالعه (10 درصد) در کشور هلند صورت گرفته بود. بعلاوه، پنج عامل شامل: "فضاهای فیزیکی"، "فناوری مورد استفاده در این واحدها و نظارت بر صحت کار آن‌ها"، "نیروی انسانی"، "خدمات ویژه ارائه شده" و " آموزش و پژوهش" به عنوان استانداردهای زمینه‌ای در تعیین سطح بخش‌های مراقبت ویژه نقش اساسی دارند.
نتیجه گیری: هر سطح از بخش‌های مراقبت ویژه دارای استانداردهای معینی از لحاظ ساختار، نیروی انسانی، به کارگیری فرآیندها و تجهیزات مختص به خود می‌باشد. پیشنهاد می‌شود بر اساس سطح مراقبت بخش ویژه؛ ارائه نوع خدمات، تجهیزات، نیروی انسانی و اجرای فرآیندها طبق دستورالعمل‌های کشوری مطابق با استانداردهای هر سطح صورت پذیرد.
 
واژه‌های کلیدی: استاندارد، مراقبت‌های ویژه، سطوح مراقبت، بخش مراقبت‌های ویژه
متن کامل [PDF 1218 kb]   (733 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت بیمارستانی
دریافت: 1398/3/13 | انتشار: 1398/12/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 1 - ( بهمن و اسفند 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها