[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 11، شماره 4 - ( مرداد و شهریور 1401 ) ::
جلد 11 شماره 4 صفحات 51-36 برگشت به فهرست نسخه ها
الگوی معادلات ساختاری خودشیفتگی مرضی بر اساس آگاهی از تن شیء انگاری و استفاده آسیب زا از شبکه های اجتماعی با میانجی گری باورها در مورد ظاهر در زنان و مردان
سارا رمضانی سولگانی ، رضا جوهری فرد ، ساسان باوی
دانشگاه آزاد اسلامی، اهواز ، rjoharifard@gmail.com
چکیده:   (449 مشاهده)
مقدمه: شبکه های اجتماعی بستری را برای خودشیفتگی و تجربیات مربوط به خود شئ انگاری را فراهم می کنند. لذا مطالعه حاضر با هدف تعیین الگوی معادلات ساختاری خودشیفتگی مرضی براساس آگاهی از تن شیء انگاری و استفاده آسیب زا از شبکه های اجتماعی با میانجی گری باورها در مورد ظاهر در زنان و مردان  انجام شد. 
روش کار: روش پژوهش حاضر توصیفی - همبستگی بود. جامعه آماری این پژوهش شامل همه زنان و مردان بالای 18 سال شهر اهواز بود که به روش نمونه گیری در دسترس از طریق شبکه های اجتماعی، 298 تن از آن ها انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده ها پرسشنامه جمعیت شناختی،  "سیاهه خودشیفتگی مرضی" (Pathological Narcissism Inventory)، "مقیاس آگاهی از تن شیء انگاری" (Objectified Body Consciousness Scale)، "مقیاس کاربری مشکل زا از اینترنت"  (Generalized Pathological Internet Use Scale) و " مقیاس باورها در مورد ظاهر" (Beliefs about Appearance Scale) بود. روایی ابزارها با استفاده از روایی محتوا به روش کیفی و پایایی به روش همسانی درونی با محاسبه ضریب آلفا کرونباخ انجام شد. تحلیل داده ها با استفاده از اس پی اس اس نسخه 24 و آموس نسخه 24 صورت گرفت.
یافته ها: الگوی پیشنهادی برای گروه زنان و مردان از برازش مطلوبی برخوردار بود. همچنین آگاهی از تن شئ انگاری با خودشیفتگی مرضی در گروه زنان معنادار، اما در گروه مردان معنادار نشد.  استفاده آسیب زا از شبکه های اجتماعی با خودشیفتگی مرضی در گروه زنان و مردان معنادار شد. آگاهی از تن شئ انگاری و استفاده آسیب زا از شبکه های اجتماعی با باورها در مورد ظاهر در گروه مردان و زنان معنادار شد (P<0/01). در بین مسیرهای غیر مستقیم باورها در مورد ظاهر به‌ طور معناداری می‌تواند همبستگی آگاهی از تن شیءانگاری و استفاده آسیب زا از شبکه های اجتماعی با خودشیفتگی مرضی در مردان را میانجی کند، اما در زنان معنا‌دار نبود.
نتیجه گیری: جنسیت به طور معناداری اثر آگاهی از تن شئ انگاری بر  باورها در مورد ظاهر در گروه مردان تعدیل می کند. همچنین، جنسیت اثر استفاده آسیب زا از شبکه های اجتماعی برخودشیفتگی مرضی را به طور معناداری در گروه زنان تعدیل می کند.  پیشنهاد می شود که روانشناسان و متخصصان در حوزه سلامت به نقش و روابط موجود بین این متغیرها توجه داشته باشند.
 
واژه‌های کلیدی: خودشیفتگی، تن، شبکه های اجتماعی، ظاهر، جنسیت. 
متن کامل [PDF 428 kb]   (216 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت تیروی انسانی
دریافت: 1400/11/1 | پذیرش: 1401/5/10 | انتشار: 1401/5/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHAXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ramezani Solegani S, Johari Fard R, Bavi S. Pattern of Structural Equations of Pathological Narcissism Based on Knowledge of Objectivism and Harmful use of Social Networks Mediated by Beliefs about Appearance in Women and Men. JHPM 2022; 11 (4) :36-51
URL: http://jhpm.ir/article-1-1499-fa.html

رمضانی سولگانی سارا، جوهری فرد رضا، باوی ساسان. الگوی معادلات ساختاری خودشیفتگی مرضی بر اساس آگاهی از تن شیء انگاری و استفاده آسیب زا از شبکه های اجتماعی با میانجی گری باورها در مورد ظاهر در زنان و مردان. فصلنامه مدیریت ارتقای سلامت 1401; 11 (4) :51-36

URL: http://jhpm.ir/article-1-1499-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 11، شماره 4 - ( مرداد و شهریور 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مدیریت ارتقای سلامت  Journal of Health Promotion Management
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4540